Nasıl öpüşülür – Dikkat Edilecek Hususlar

Posted: January 3, 2013 in Hayat Dersi
Tags: , , , ,

Nasıl öpüşülür bunu öğrenmeden önce, belki de nasıl öpüşülmez, önce onu öğrenmek gereklidir. Çünkü öpüşürken farkına bile varılmayan yanlışları öğrenmek, bunları yapmamaya dikkat etmek, ister istemez öpüşmemizi iyileştirecektir.

Nasıl öpüşülür – yapılan en ciddi hatalar

Öpüşürken yapılan en ciddi hatalar en büyükleri ve en bilindikleridir. Öpüşmek dudak ve nefesin teması olduğu için bu bölgelerin temizliğine dikkat edilmemesi en büyük hatadır. Bu konuda tabiki herkes “bende öyle bir şey olmaz” dese bile, birçok çift öpüşme sırasında o anın heyecanıyla bunu unutmaktadırlar. Belki yeni bir şey yemiş ya da içmişken, dudakları ya da nefesi temiz değilken kendilerini birden öpüşürken bulabilirler. Eğerki bu öpüşme beklendiği gibi gitmemiş, karşı tarafta istenilen etkiyi oluşturmamışsa o zamanda arkasından pişmanlık ve “acaba?”lar başlar. İlk akla gelende tabiki hataların en büyüğü olan ağız ve nefesle ilgili konulardır. “Öpüşmemiz neden güzel gitmedi, acaba nefesim mi kokuyordu?” ya da “Acaba dudaklarım temiz değil miydi?” soruları en basit gözükse bile, beklendiği gibi geçmeyen bir öpüşmenin arkasından akla ilk gelen sorulardır. Bu tarz istenmeyen hallere düşmemek için yapılması gereken nasıl öpüşülür bu konuda kendini bilgilendirmek, ve öpüşürken yapılan hatalar üzerine önceden bilgi almaktır.

Nasıl öpüşülür – öpüşme teknikleri ne kadar önemlidir

Eğer ki kişi artık nasıl öpüşülür aşamasını, ya da belki de ilk öpüşme aşamasını geçmişse arkasından kafasında ilk oluşmaya başlayacak sorular öpüşme teknikleri üzerinedir. Çünkü ister öpüşme sanatı hakkında bilgisi olsun, isterse ilk defa öpüşüyor olsun herkes öpüşme teknikleri olduğunu bilir. En azından fransız öpücüğü diye bir stilin olduğunu çoğunluk duymuştur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şudur. Farkında olsa da olmasa da aslında herkesin bir öpüşme stili vardır. Yani belki adını bilmiyor, kendisi farketmiyor olabilir ama aslında bir tekniği mutlaka uyguluyordur. Ama işin önemli noktası öpüşmek heyecan veren, hem bizde, hem de sevgilimizde çok büyük etkiler oluşturması gereken bir paylaşımdır. Bunu sağlayabilmek içinse öpüşmenin monoton (sıkıcı, sıradan) hale gelmemesi, heyecanını koruyabilmesi gerekir. Bu da ancak farklı öpüşme teknikleri üzerine bilgi sahibi olmak, ve tekniklerine göre nasıl öpüşülür bu konuda kendini bilgilendirmekle gerçekleşebilir.
Nasıl öpüşülür | Daha iyi bir etki nasıl bırakılır?

Her şeyden önce öpüşme teknikleri, ileri düzeyiyle öpüşme sanatı, nasıl öpüşülür – bunların hepsi doğru bilgi ve bol tecrübeyle kazanılabilir. Bunun aksini iddia etmek, bir günde çok iyi öpüşmeye başlanabileceğini söylemek doğru değildir. Her şeyin bir öğrenme süreci olduğu gibi bunun aynısı nasıl öpüşülür konusunda da geçerlidir. Doğru kaynaklarla kendini beslemek, ve arkasından bunları sadece bilgi düzeyinde tutmadan, gerçekten öpüşerek denemek gerekir. Nasıl öpüşülür bunu başka bir yöntemde zaten düşünülemez.

Nasıl öpüşülür | Daha iyi öpüşmek nasıl öğrenilir?

Nasıl öpüşülür bunu öğrenmenin en uygun yolu önce görüp, arkasından uygulamak olacaktır. Çünkü hayatta en iyi öğrendiğimiz konular hep görerek, nasıl yapıldığı bize bizzat gösterilerek yapılan konulardır. Bu yüzden okullarda labaratuarlar kurulmaktadır. Amaç öğretilmek istenen konuları, önce öğrencilerin gözleri önünde göstermek, arkasından da onların aynısını deneyerek bu tecrübelerini pekiştirmesini sağlamaktır. Bunun aynısı nasıl öpüşüldüğünü öğrenirken de geçerlidir. Nasıl öpüşülür bunu öğrenmek, öncelikle bu konuda doğru kaynaklardan ve kesinlikle ya video ya da ayrıntılı resimlerle görerek öğrenmeyi gerektirir. Böylece kişinin gözünde nasıl öpüşülür çok daha net bir şekilde canlanacaktır kendisi yapacağı zaman. Fiziksel olarak yapılması gereken bilgilerin sadece yazıyla anlatılmaya çalışılması, öğrenme sürecini yavaşlatacaktır. Yazıyla yapılması gereken önemli noktaların, düşülebilecek önemli hataların anlatılmasıdır sadece.

Nasıl öpüşülür | Peki gerçekten öğrenmek gerekir mi?

Nasıl öpüşülür bunu öğrenmek tamamen bilinçle alakalı bir konudur. Hayatta herkesin bilinçli olduğu, bilinçsiz olduğu konular olabilir. Örneğin sigarasının izmaritini yere atan birisi çevre konusunda bilinçsizdir. Ya da soğuk havada dışarı çıkan birisi uygun şekilde giyinmemişse bilinçsiz hareket etmiştir. Sonucunda da üşüyecektir. Öpüşme konusunda bilinçli hareket etmek, öncelikle bir ilişkinin gidişatını daha doğru ve keyifli bir temele oturtacaktır. O yüzden de ihmal edilmeyip, nasıl öpüşülür üzerine daha titizlikle eğilinmesi gereken bir konudur. Çünkü sanıldığının aksine iki çift arasında bazen yıllarca sürebilecek bu yakınlaşma, eğer doğru yapılmıyorsa fayda değil, tam tersine zarar getirecektir. Özellikle de ilk öpüşme ve arkasından gelen alışma sürecinde bunun önemi daha da büyüyecektir. Çünkü iki sevgili arasındaki en özel yakınlaşma, eğer gitmesi gerektiği gibi gitmiyorsa, belki bu ilk başlarda sorun olmayacaktır tabiki. Ama ilerleyen zamanlarda mutlaka kendisini gösterecektir.

Nasıl öpüşülür | Karar verilerek mi yapılmalı yoksa spontane mi olmalı?

Dilimizde önceden planlanmamış, olay sırasında gelişen anlamı vermek için spontane kelimesi kullanılır. Nasıl öpüşülür konusundaki en büyük sorulardan biriside öpüşmek önceden düşünerek, planlı mı olmalıdır? Yoksa spontane olarak olaylar nasıl gelişirse o şekilde mi olmalıdır? Tabiki bir ilişkinin ilerleyen devrelerinde eğer aradan artık aylar, hatta yıllar geçmişse bunun boyutu çok farklı olacaktır. Ama özellikle ilk öpüşmelerde, ve daha önemlisi ilk öpüşme esnasında planlı olmak daha doğru olacaktır. Plandan kasıt tabiki öncelikli olarak niyettir. Yani öpüşmeyi kişinin kafasına koyup, bundan korkmadan, bunu gözünde büyütmeden hareket etmesidir. Öpüşme sırasında en önemli konulardan birisi rahat hareket edebilmektir. Eğer rahat ve kendinden emin bir izlenim veremezsek, bizdeki güvensizlik parnerimize de geçecektir. Ve hoş olmayacaktır. O yüzden ilk öpüşme, ve bir ilişkinin yeni başladığı dönemdeki genel olarak ilk öpüşmeler için planlı olmak daha faydalıdır. Kişinin üzerindeki baskıyı azaltacaktır. Bunu bir sınava hazırlanmaya benzetebiliriz. Sınava ne kadar öncesinden kendimizi hazırlarsak, sınav anında küçük bir heyecan olsa bile yinede kendimizden emin oluruz. 100 değilse bile en azından 90-80 alabileceğimizi biliriz. Ama eğer hiç hazırlanmamışsak o zaman başarısızlığı ve arkasından da üzüntüyü kendi ellerimizle davet etmiş oluruz. İşte nasıl öpüşülür eğer bu konuda da kendimizi önceden hazırlar, özellikle de yeni bir ilişkideki ilk öpüşmelerimizi planlarsak, bu bize ister istemez beklediğimiz başarıyı beraberinde getirecektir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s